8. BLTr w Krakowie uczciła 75. rocznicę śmierci Stanisława Skarżyńskiego

W dniu 26.06.2017 w 8. Bazie Lotnictwa Transportowego w Krakowie, odbyła się uroczystość upamiętniająca płk. pil. Stanisława Jakuba Skarżyńskiego – Patrona tej Jednostki, ale i Patrona Aeroklubu Włocławskiego w 75. rocznicę jego śmierci. Z tego względu poniżej prezentujemy relację z uroczystości.

„W tym szczególnym, nie tylko dla 8. bazy dniu uczestniczyli syn patrona Maciej wraz z małżonką Bożeną. Uroczystości zainicjowała msza święta, odprawiona w Kościele Garnizonowym pw. św. Agnieszki, w intencji spokoju duszy Ś.P. Pułkownika Skarżyńskiego. We mszy uczestniczyli żołnierze i pracownicy RON bazy.

Następnie na placu apelowym odbyła się uroczysta zbiórka 8. BLTr. Po przywitaniu się ze sztandarem i pododdziałami dowódca płk. Grzegorz Kot powitał przybyłych na uroczystość szanownych gości. Po odczytaniu życiorysu Patrona 8. BLTr dowódca wraz z Pane Maciejem i Panią Bożeną złożyli wiązankę pod pomnikiem Pułkownika pilota Stanisława Skarżyńskiego.

Tradycyjnie uroczystości zakończyła defilada pododdziałów 8. BLTr.

25 czerwca 1942 roku ppłk Stanisław SKARŻYŃSKI wystartował na nocnym bombowcu Wickers Wellington MK II nr 8528 w swój ostatni lot bojowy. Celem wyprawy 1 000 samolotów alianckich była Brema. Niemiecka obrona przeciwlotnicza na trasie i nad miastem była bardzo silna. Przed dotarciem do celu wyprawy maszyna została kilkakrotnie trafiona, a odłamki pocisków raniły SKARŻYŃSKIEGO w obie nogi. Samolot dotarł jednak do celu, po zrzuceniu bomb zawrócił, biorąc kurs do bazy. W drodze powrotnej pilotowany przez SKARŻYŃSKIEGO samolot ulega awarii i przymusowo woduje w odległości 25 km od Great Yarmouth w Norfolk. SKARŻYŃSKI posadził samolot na falach i dał rozkaz do opuszczenia maszyny przez załogę. Czterej jej członkowie uratowali się korzystając z gumowej łodzi ratunkowej. SKARŻYŃSKI znalazł się, niestety, po przeciwnej niż łódź ratunkowa stronie kadłuba samolotu. To uniemożliwiło wszelki ratunek rannego pilota. Ciało bohatera zostało wyrzucone przez morze na holenderską wyspę Terschelling. Zwłoki znaleźli Niemcy i przekazali mieszkańcom jedynego na tej wyspie miasta West, a ci pochowali je z honorami na miejscowym cmentarzu w mogile nr 62.”

Źródło: http://8bltr.wp.mil.pl/pl/1_738.html

Zapraszamy również do obejrzenia zdjęć z uroczystości, udostępnionych nam przez Pana kpt. Macieja Nojka – Oficera Prasowego 8. BLTr na prośbę i za zgodą Pana Macieja Skarżyńskiego – syna Patrona 8. Bazy Lotnictwa Transportowego oraz Aeroklubu Włocławskiego.