Mistrzostwa Świata Modeli Kosmicznych i Balonowe Mistrzostwa Świata Juniorów 2018

Na lotnisku w Kruszynie trwają przygotowania do jednych z największych na świecie imprez modelarstwa lotniczego i baloniarstwa w 2018 roku, których organizację Aeroklubowi Włocławskiemu powierzyła Międzynarodowa Federacja Lotnicza FAI.

Pierwszymi z wyżej wymienionych zawodów będą Mistrzostwa Świata FAI Modeli Kosmicznych 2018, które odbędą się w dniach 29.07 – 04.08.2018 na lotnisku Kruszyn, koło Włocławka.

Do udziału w tych zawodach zgłosiło się blisko 450 zawodników i uczestników z 23 krajów świata – Białorusi, Bułgarii, Chin, Czech, Estonii, Hiszpanii, Holandii, Japonii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski, Rosji, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Ukrainy, USA, Uzbekistanu, Wielkiej Brytanii, Włoch.

W ramach ceremonii otwarcia Mistrzostw Świata Modeli Kosmicznych, która odbędzie się w dniu 29 lipca (niedziela), zaplanowane są między innymi pokazy akrobacji lotniczej oraz pokaz śmigłowców Mi-24 z 56. Bazy Lotniczej w Inowrocławiu.

Kolejnymi zawodami tak dużej rangi organizowanymi w tym roku przez Aeroklub Włocławski, będą 4. Balonowe Mistrzostwa Świata FAI Juniorów 2018, które odbędą się w dniach 11 – 16.09.2018 r.

Do udziału w tych zawodach zgłosiło się 50 pilotów wraz z ekipami z następujących, 16 krajów świata – Australii, Austrii, Belgii, Brazylii, Czech, Danii, Francji, Holandii, Japonii, Litwy, Niemiec, Polski, Rosji, Słowacji, USA i Wielkiej Brytanii. Łącznie około 250 uczestników.

Ceremonia otwarcia Balonowych Mistrzostw Świata odbędzie się w dniu 12 września (środa). Szczegóły odnośnie jej przebiegu zostaną podane wkrótce.

Obie imprezy objęte zostały Patronatem Honorowym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę, jako imprezy najwyższej rangi w roku 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Będą to pierwsze w historii Aeroklubu Włocławskiego tak wysokiej rangi zawody modelarstwa kosmicznego i baloniarstwa, w ramach których do Włocławka zawitają jedni z najlepszych modelarzy kosmicznych i pilotów balonowych, aby tym razem o tytuł Mistrzów Świata powalczyć na włocławskim niebie.

Już dziś zapraszamy Państwa na wyżej wymienione zawody, jak również do odwiedzania oficjalnych stron internetowych zawodów – www.juniorworlds2018.com (Balonowe MŚ) oraz www.spacemodels.pl (MŚ Modeli Kosmicznych), gdzie znajdą Państwo na bieżąco więcej informacji na temat tych zawodów, jak również do śledzenia naszej strony internetowej, gdzie także będzie można znaleźć więcej informacji odnośnie wyżej wymienionych Mistrzostw Świata, jak i pozostałych imprez organizowanych w Aeroklubie Włocławskim w roku 2018.