Sukces polskich modelarzy uwięziowych!

W dniach 14-19 lipca, we francuskiej miejscowości Landres odbyły się Mistrzostwa Świata Modeli Latających na Uwięzi. Nasi reprezentanci odnieśli ogromny sukces zdobywając miejsca na podium. Złoty krążek w kategorii F2C (wyścig zespołowy), wywalczył zespół juniorów w składzie Dominik SIUDA/Jakub MUCHA. Srebrny medal Mistrzostw Świata w kategorii F2C, tym razem w klasyfikacji drużynowej, przypadł w udziale polskim zespołom wyścigowym w składach: Mariusz BROŻEK/Piotr ŻYŁKA, Wacław GOLISZ/Wojciech LESIUK, Krzysztof PIOTROWSKI/Michał DZIKOWSKI, oraz Dominik SIUDA/Jakub MUCHA. Wreszcie brązowy medal w kategorii F2A (modele prędkościowe) wywalczył junior Kacper Walania.

Zawody odbyły się na terenie centrum modelarskiego im Victora Tatin w miejscowości Landres. Jest to piękny obiekt przygotowany specjalnie na potrzeby modeli latających na uwięzi. Pod wieloma względami były to zawody „naj”. Największa liczba zawodników (ponad 350), najwięcej uczestniczących państw (41), największa liczba zawodników w poszczególnych konkurencjach. F2A – 48 zawodników, F2B – 85 zawodników, F2C – 53 zespoły wyścigowe.

Jak przystało na zawody tej rangi, emocje sięgały zenitu. W kategorii F2C dwukrotnie został poprawiony rekord Polski. Najpierw, w drugiej kolejce lotów zespół Wacław GOLISZ/Wojciech LESIUK ustanowił nowy rekord wynikiem 3:13,2. A już 2 godziny później zespół Mariusz BROŻEK/Piotr ŻYŁKA odebrał palmę pierwszeństwa wynikiem 3:12,6. Obydwa polskie zespoły weszły do rozgrywki półfinałowej, co zostało zauważone i docenione przez naszych konkurentów. Także dzięki postawie trzeciego polskiego zespołu Krzysztof PIOTROWSKI/Michał DZIKOWSKI i ich wysokiemu miejscu udało nam się zdobyć wymarzony srebrny medal. Trzeba pamiętać, że cała szóstka zawodników to członkowie Aeroklubu Włocławskiego. Nasi juniorzy Dominik SIUDA/Jakub MUCHA (obaj z Aeroklubu Śląskiego) w biegu finałowym walczyli o palmę pierwszeństwa z zespołem rosyjskim. Po zakończonym locie, kibice obu zespołów podnieśli ręce do góry w geście zwycięstwa, każdemu wydawało się że to nasi wygrali. Dopiero po kilku minutach usłyszeliśmy decyzję sędziów: oba zespoły osiągnęły czas 7:22,3 a więc remis!!! W związku z tym obu zespołom przyznano 1 miejsce oraz złoty medal ex aequo.

W kategorii F2B modele akrobacyjne kol. Krystian BORZĘCKI z Aeroklubu Śląskiego, wszedł do rozgrywki finałowej, gdzie ostatecznie zajął 11 miejsce w stawce 85 zawodników. z wynikiem 1049,57 punktów. Wśród pierwszej 15 było tylko 6 zawodników reprezentujących stary kontynent.

W kategorii F2A modele prędkościowe mamy bogate tradycje zawodnicze. Postać śp. Andrzeja Rachwała jest dobrze znana zawodnikom zawodów. Jego wychowankowie brali udział w zawodach, ale to junior z KM Wierzawice Kacper Walania sięgnął po brązowy medal Mistrzostw Świata.

Po zakończeniu zawodów wszyscy zawodnicy życzyli sobie spotkania za dwa lata, na kolejnych Mistrzostwach Świata, które odbędą się w Polsce, na terenie Aeroklubu Włocławskiego.

Pełne wyniki zawodów, znajdą Państwo TUTAJ.

Zapraszamy również do odwiedzenia oficjalnej strony zawodów – www.f2cmbl.org.

fot. Krzysztof Piotrowski