Henryk Koprowicz – Pilot, który π-krotnie „obleciał” szybowcem Ziemię wzdłuż Równika.

Henryk KoprowiczHenryk Koprowicz – pilot, który π-krotnie „obleciał” szybowcem Ziemię wzdłuż równika.

Gdy dwa lata temu informowaliśmy o 3-krotnym „obleceniu” Ziemi przez kol. Henryka Koprowicza, nie przypuszczaliśmy, że wynik ten będzie można wkrótce znacząco poprawić, zwłaszcza, że kolejna liczba naturalna pełnych „obleceń” to 4, a osiągnięcie jej wymagałoby intensywnego latania na przeloty przez wiele lat. W przypadku kolegi Henryka mogłoby to być trudne do osiągnięcia ze względu na czynnik: czasowy (urodził się jeszcze w pierwszej połowie XX wieku), może zdrowotny (choć jeszcze nie narzeka) czy ekonomiczny (tu trochę narzeka) – sporty lotnicze należą do kosztownych.

Ale na szczęście tuż za liczbą 3 jest liczba niewymierna π (3,14159…). π-krotnemu „obleceniu” Ziemi odpowiada 125 903 km powstałe z pomnożenia jej obwodu wzdłuż równika (przyjęto 40 076 km) właśnie przez liczbę π.

Dnia 16.08.2018 roku kol. Henryk Koprowicz wykonał swój 603 przelot szybowcowy, zaplanowany tak, aby ww. liczba kilometrów została osiągnięta w czasie trwania przelotu i do tego nad jego rodzinną miejscowością. W ten sposób osiągnął i cel sportowy, i sentymentalny – lokalno-patriotyczny. Od tego momentu może używać tytułu πLOT.

Instruktor pilot Henryk Koprowicz – urodzony w Żychlinie, powiat kutnowski, jest wychowankiem i wieloletnim członkiem Aeroklubu Włocławskiego. Przez kilkanaście lat należał też do Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu.

Przede wszystkim pilot szybowcowy, ale i samolotowy. Swoja przygodę z lataniem rozpoczął w 1962 roku. Do dziś aktywnie działa na rzecz Aeroklubu Włocławskiego, latając wyczynowo na szybowcach i szkoląc jako społeczny instruktor szybowcowy co raz to nowych pilotów. Nalot ogólny kolegi Henryka Koprowicza na szybowcach to ponad 4 700 godzin spędzonych w powietrzu, w tym ponad 1 580 jako instruktor. Złożyło się na to ponad 8 250 startów, w tym ponad 6 350 jako instruktor. Ponadto około 270 godzin wylatał za sterami samolotów, co daje łącznie ok. 5 000 godzin nalotu i około 10 000 startów i lądowań.

W swojej karierze pilota szybowcowego szczególnie polubił przeloty. Wykonał dotychczas 604 przeloty, w których pokonał odległość ponad 126 000 km. Kilkadziesiąt razy startował w różnych zawodach szybowcowych, także rangi Mistrzostw Polski. Kilkakrotnie ustanawiał Rekordy Polski. Trzykrotnie zwyciężył w prowadzonych przez Aeroklub Polski klasyfikacji 10 Najlepszych Wyników Szybowcowych Roku i również trzykrotnie w Całorocznych Zawodach Szybowcowych im. Ryszarda Bitnera.

Od 1973 roku posiada Złotą Odznakę Szybowcową z Trzema Diamentami (nr 264) oraz nadawany niegdyś tytuł Mistrza Sportu w Szybownictwie. W latach 90. Przez dwie kadencje był członkiem Komisji Szybowcowej Aeroklubu Polskiego. Był pomysłodawcą i pierwszym redaktorem zbiorczych Szybowcowych Regulaminów Sportowych Aeroklubu Polskiego. W tym to okresie inicjował i przeprowadzał ogólnopolskie szkolenia szybowcowych Komisarzy Sportowych. Autor kilku publikacji w czasopismach lotniczych.

Wyróżniony Brązową Odznaką „Za Zasługi dla Aeroklubu Polskiego”. Nauczyciel mgr dyplomowany z 42-letnim stażem pracy. Uhonorowany Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Obecnie na emeryturze.

Gratulujemy i życzymy dalszych tylu lądowań, ile startów!