SS

Sekcja Spadochronowa powstała w 1960 r. Od przeszło 50 lat włocławscy spadochroniarze królują niepodzielnie na włocławskim niebie na swych kolorowych spadochronach. Niejednokrotnie mieliśmy okazję podziwiać precyzję i kunszt, jaki prezentowali na lotnisku w Kruszynie, podczas pokazów lotniczych, skoków treningowych oraz zawodów spadochronowych, jak również podczas różnego rodzaju imprez plenerowych we Włocławku i w okolicznych miejscowościach.

W ciągu 52 lat istnienia Sekcji Spadochronowej grupa instruktorów – Walerian Włodarkiewicz, Włodzimierz Kaczyński, Janusz Konopka, Ś.P. Włodzimierz Chabasiński, Mieczysław Klimko, Krzysztof Kaczmarek, Ś.P. Janusz Cygański i Wojciech Wieczorkiewicz, wyszkolili całą rzeszę znakomitych skoczków, którzy zdobywali laury na arenach krajowych, jak i zagranicznych. Z resztą instruktorzy ci również się do tej grupy zaliczali. Niestety dotychczasowa wiedza na temat osiągnięć włocławskich spadochroniarzy, była niemalże zerowa. W 2011 roku, były skoczek spadochronowy Zbyszek Wieczorek postanowił spisać historię Sekcji Spadochronowej Aeroklubu Włocławskiego. Dotarł do byłych spadochroniarzy i uczestników tamtych wydarzeń. Okazało się, że w ich prywatnych zbiorach znajduje się mnóstwo zdjęć i pamiątek z tamtych czasów, które chętnie udostępnili. Efekt był taki, że zbiór liczący na początku kilka zdjęć, powiększył się nagle do przeszło tysiąca fotografii. Wraz z synem Kamilem Wieczorkiem założyli stronę Sympatyków Sekcji Spadochronowej Aeroklubu Włocławskiego na stronie www.fotoregion.com.pl w zakładce Sekcja Spadochronowa. Wkrótce potem pod wpływem sugestii płynących od byłych skoczków w dniu 25.07.2015 z pomocą instruktora Wojtka Wieczorkiewicza zorganizowali I Międzynarodowy Zjazd Członków i Przyjaciół Sekcji Spadochronowej. Spotkanie to pozwoliło nam poznać nieznane fakty i prześledzić niezwykłe losy naszych spadochroniarzy oraz ich osiągnięcia sportowe. Okazuje się, że spośród wszystkich sekcji Aeroklubu Włocławskiego, to właśnie Sekcja Spadochronowa posiada największą bazę zdjęć i pamiątek ze swojej 52-letniej historii.

Osiągnięcia sportowe włocławskich spadochroniarzy wzbudzają powszechny szacunek. Jest to dowód na to, że to właśnie ludzie i ich dokonania tworzą historię. Musimy o nich pamiętać. Jesteśmy im to winni.

Zapraszamy do przeczytania relacji ze spotkania:

Relacja z I Międzynarodowego Zjazdu Członków i Przyjaciół Sekcji Spadochronowej

Osiągnięcia niektórych członków Sekcji Spadochronowej przyprawiają o zawrót głowy. Zapraszamy do zapoznania się z nimi:

Osiągnięcia Skoczków Spadochronowych Aeroklubu Włocławskiego

Zapraszamy również do obejrzenia obszernej galerii zdjęć ze spotkania:

Zdjęcia z I Międzynarodowego Zjazdu Członków i Przyjaciół Sekcji Spadochronowej

A także do przeczytania wspomnień Pana Waleriana Włodarkiewicza, pierwszego instruktora Sekcji Spadochronowej Aeroklubu Włocławskiego, przesłanych uczestnikom zjazdu:

Wspomnienia Waleriana Włodarkiewicza

Odeszli od nas na zawsze – Cześć Ich Pamięci:

Lista zmarłych Członków Sekcji Spadochronowej

Sekcja Spadochronowa Aeroklubu Włocławskiego grała również do końca świata i o jeden dzień dłużej razem z Jerzym Owsiakiem w czasie 24 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w roku 2016. Podczas przygotowań do I Zjazdu Sekcji Spadochronowej organizatorzy postanowili 2 komplety upominków jakie otrzymali uczestnicy zjazdu przekazać na licytację w 24 Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Upominki przekazane zostały do sztabów WOŚP we Włocławku i w Kruszynie. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia:

Galeria zdjęć z przekazania gadżetów na licytację podczas 24 Finału WOŚP