SS

Sekcja Spadochronowa powstała w 1960 r. Od przeszło 50 lat włocławscy spadochroniarze królują niepodzielnie na włocławskim niebie na swych kolorowych spadochronach. Niejednokrotnie mieliśmy okazję podziwiać precyzję i kunszt, jaki prezentowali na lotnisku w Kruszynie, podczas pokazów lotniczych, skoków treningowych oraz zawodów spadochronowych, jak również podczas różnego rodzaju imprez plenerowych we Włocławku i w okolicznych miejscowościach.

W ciągu 52 lat istnienia Sekcji Spadochronowej grupa instruktorów – Walerian Włodarkiewicz, Włodzimierz Kaczyński, Janusz Konopka, Ś.P. Włodzimierz Chabasiński, Mieczysław Klimko, Krzysztof Kaczmarek, Ś.P. Janusz Cygański i Wojciech Wieczorkiewicz, wyszkolili całą rzeszę znakomitych skoczków, którzy zdobywali laury na arenach krajowych, jak i zagranicznych. Z resztą instruktorzy ci również się do tej grupy zaliczali. Niestety dotychczasowa wiedza na temat osiągnięć włocławskich spadochroniarzy, była niemalże zerowa. W 2011 roku, były skoczek spadochronowy Zbyszek Wieczorek postanowił spisać historię Sekcji Spadochronowej Aeroklubu Włocławskiego. Dotarł do byłych spadochroniarzy i uczestników tamtych wydarzeń. Okazało się, że w ich prywatnych zbiorach znajduje się mnóstwo zdjęć i pamiątek z tamtych czasów, które chętnie udostępnili. Efekt był taki, że zbiór liczący na początku kilka zdjęć, powiększył się nagle do przeszło tysiąca fotografii. Wraz z synem Kamilem Wieczorkiem założyli stronę Sympatyków Sekcji Spadochronowej Aeroklubu Włocławskiego na stronie www.fotoregion.com.pl w zakładce Sekcja Spadochronowa. Wkrótce potem pod wpływem sugestii płynących od byłych skoczków w dniu 25.07.2015 z pomocą instruktora Wojtka Wieczorkiewicza zorganizowali I Międzynarodowy Zjazd Członków i Przyjaciół Sekcji Spadochronowej. Spotkanie to pozwoliło nam poznać nieznane fakty i prześledzić niezwykłe losy naszych spadochroniarzy oraz ich osiągnięcia sportowe. Okazuje się, że spośród wszystkich sekcji Aeroklubu Włocławskiego, to właśnie Sekcja Spadochronowa posiada największą bazę zdjęć i pamiątek ze swojej 52-letniej historii.

Osiągnięcia sportowe włocławskich spadochroniarzy wzbudzają powszechny szacunek. Jest to dowód na to, że to właśnie ludzie i ich dokonania tworzą historię. Musimy o nich pamiętać. Jesteśmy im to winni.

Zapraszamy do przeczytania relacji ze spotkania:

Relacja z I Międzynarodowego Zjazdu Członków i Przyjaciół Sekcji Spadochronowej

Osiągnięcia niektórych członków Sekcji Spadochronowej przyprawiają o zawrót głowy. Zapraszamy do zapoznania się z nimi:

Osiągnięcia Skoczków Spadochronowych Aeroklubu Włocławskiego

Zapraszamy również do obejrzenia obszernej galerii zdjęć ze spotkania:

Zdjęcia z I Międzynarodowego Zjazdu Członków i Przyjaciół Sekcji Spadochronowej

A także do przeczytania wspomnień Pana Waleriana Włodarkiewicza, pierwszego instruktora Sekcji Spadochronowej Aeroklubu Włocławskiego, przesłanych uczestnikom zjazdu:

List do uczestników zjazdu od pierwszego instruktora Waleriana Włodarkiewicza

W 2013 roku, pierwszy instruktor spadochronowy Aeroklubu Włocławskiego, Pan Walerian Włodarkiewicz przesłał ze Stanów Zjednocznocych do swojego przyjaciela Tadeusza Mikołajczyka niezwykły. Opisuje w nim całe swoje życie związane z lotnictwem. Przeżycia Pana Waleriana wpisują się w historię naszego Aeroklubu, jak i sekcji spadochronowej. Za zgodą autora listu,  poniżej przedstawiamy wam całą jego zawartość.

Wpomnienia Waleriana Włodarkiewicza dot. Aeroklubu Włocławskiego

Odeszli od nas na zawsze – Cześć Ich Pamięci:

Lista zmarłych Członków Sekcji Spadochronowej

Sekcja Spadochronowa Aeroklubu Włocławskiego grała również do końca świata i o jeden dzień dłużej razem z Jerzym Owsiakiem w czasie 24 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w roku 2016. Podczas przygotowań do I Zjazdu Sekcji Spadochronowej organizatorzy postanowili 2 komplety upominków jakie otrzymali uczestnicy zjazdu przekazać na licytację w 24 Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Upominki przekazane zostały do sztabów WOŚP we Włocławku i w Kruszynie. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia:

Galeria zdjęć z przekazania gadżetów na licytację podczas 24 Finału WOŚP

Do wszystkich ludzi dobrej woli zwracamy się z prośbą o pomoc naszemu Koledze, Panu Stanisławowi Kosmowskiemu, jednemu z członków naszej Sekcji Spadochronowej, dotkniętemu ciężką chorobą:

Zwracamy się o pomoc naszemu koledze Staśkowi Kosmowskiemu z sekcji spadochronowej dotkniętego ciężka choroba
W sprawach związanych z Sekcją Spadochronową – napisz:

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości